Nemrég a Twitteren találkoztam először a témával, azóta komolyabban is figyelem az eseményeket. Miről is van szó? Úgy tűnik a szakma erősen ráizgult egy 6 év alatt kifejlesztett, nemrég piacra dobott, kb. bankkártya méretű mini PC-re. Az izgalomnak valószínűleg több oka is van:
- a 35$-os ár
- az apró méret
- és a mindezekért cserébe járó paraméterek, amiket az apróság tud. (700 Mhz ARM CPU, 256MB RAM, RCA & HDMI video kimenet, 3.5″ jack audio kimenet, SD kártya olvasó, USB, LAN)
Az Index is megemlékezett a témáról pár napja, igaz nem eresztette bő lére, de a koncepció lényege benne van:
A brit oktatási minisztérium változtatni szeretne a számítástechnika tanításán iskolákban, nagyobb hangsúlyt fektetve a programozási ismeretekre. A Pi segítheti ezt, fontos szerepe lehet abban, hogy a gyerekek elsajátítsák az alapokat.
A Pi 22 fontba kerül, de még az idén piacra dobnak egy még olcsóbb változatot, az 16 fontba kerül majd. Az olcsóság oka a puritánság: nyílt forráskódú Linux van a gépen, hozzá lehet csatlakoztatni hagyományos monitorhoz, billentyűzetet, egeret lehet hozzákötni. Egy ethernet port is van rajta, vagyis internetezni is lehet vele.
Arra számítanak, hogy a Pi körüli közösség szoftvereket fog írni hozzá és megmutatják, hogyan használják a számítógépet.
forrás: index.hu
Szerelem első látásra 🙂 Mini USB-vel táplálható az egész, ami azt jelenti, nincs sehol aktív hűtés a sztoriban – hangtalan, mint egy nindzsa. Akár 4 ceruza elemmel is elpöfög 🙂 (Azonban mivel pl egy USB-s winyót, meg a videó kimenetet és egy billentyűzetet is meg kellhet hajtania egyidőben, azért nem árt egy erősebb (min. 700 mA-es) tápot adni neki.) Pici, egy dzsesszes kis tokozással szépen elrejthető a router-ünk mögött akár. A GPU-nak köszönhetően úgy néz ki a leírások alapján, hogy egy HD vidit is elvisz. Jelenleg támogatott Linux disztrók: Fedora, Debian, ArchLinux.
Igazi Linuxos játszótér, rengeteg lehetőséggel! 🙂
Én is rendeltem egyet hamar, bár egyelőre úgy tűnik, várni kell a szállítmányokra, mert nem bírják kiszolgálni a rájukszakadt rendelés zuhatagot. Eleve úgy kezdődött, hogy az első hivatalos itthoni forgalmazó úgy dönött, mégsem akarja forgalmazni. Ami végül nem akkora baj, mert az új szállító olcsóbban adja úgy tűnik 🙂 A kütyü úgy érkezik, mint az ember: ruha nélkül, csupaszon. Egyetlen fájdalmam, hogy egy SATA, vagy PATA portot nem raktak rá :-/ Sebaj, marad az USB-s winyó… És hogy mire lehet jó azon kívül, hogy programozni tanuljunk rajta? Pár ötlet:
- Otthoni kis dedikált letöltögető gép
- Házi készítési média lejátszó
- Házi backup hoszt
- Nyomtató szerver
- Otthoni web/fájl szerver
- Kommentekben várom a további ötleteket!
Én szerintem lecserélem rá a mostani letöltögetős miniPC-m. Abban van sajna proci hűtő venti és hangosabb jelenleg, mint bármelyik másik IT eszközöm otthon. És nagy is az. Bumszli táppal. Szóval megérett a cserére na! 🙂
A projekt hivatalos oldala: http://www.raspberrypi.org
Hivatalos Twitter csatorna: http://twitter.com/Raspberry_Pi
A magyar “fan klub”: http://raspberrypi.hu
Forgalmazók világszerte: http://elinux.org/RPi_Buying_Guide
R-Pi HUB az elinux.org-on: http://elinux.org/RaspberryPiBoard
Egyébként meg Google 🙂